VIDEO

Oglądanie filmów i seriali w telewizorze nie jest jedyną możliwością, odkąd powstała telewizja internetowa. Jeden z jej rodzajów stanowi VOD, czyli platformy „video na życzenie”. W artykule wskazujemy najważniejsze powody, dla których warto z nich skorzystać. Wyjaśniamy również, w jaki sposób uzyskać do nich dostęp i o czym pamiętać, aby oglądane materiały cechowały się wysoką jakością i były w pełni legalne.

Najważniejsze cechy usługi VOD 

Osoby korzystające z platformy VOD, filmy i seriale mogą oglądać w dowolnie wybranym przez siebie czasie. Nie istnieje zatem w tym przypadku ściśle ustalona ramówka telewizyjna. Podobnie jak w przypadku tradycyjnych wypożyczalni DVD, płacimy za uzyskanie dostępu do wybranego materiału na określony okres. W tym celu należy zakupić jednorazowy kod, który uprawnia do odtworzenia filmu wyznaczonym czasie – zazwyczaj od 12 do 48 godzin. Można go oglądać na dowolnym urządzeniu, np. stacjonarnym komputerze, laptopie, tablecie, smartfonie, telewizorze Smart TV czy konsoli do gier. Wyświetlanie materiału jest możliwe zarówno z poziomu przeglądarki stron www, jak i specjalnej aplikacji, zainstalowanej na urządzeniu.  

Użytkownicy serwisów VOD mają możliwość wykupienia abonamentu. Dzięki temu mogą korzystać z bazy wielu filmów i seriali bez ograniczeń. Jest to opcja warta rozważenia zwłaszcza przez prawdziwych kinomaniaków, którzy regularnie organizują sobie domowe seanse. 

Dzięki serwisom VOD, seriale i filmy można oglądać z zachowaniem wysokiego komfortu. Domowy seans staje się samą przyjemnością, ponieważ nagranie w dowolnym momencie zdołamy zatrzymać, wznowić czy przewinąć do innego momentu. Niektóre platformy VOD pozwalają swoim użytkownikom wyświetlać nagrania bez reklam, dzięki czemu unikają niepotrzebnego zdenerwowania.

Odtwarzany na urządzeniu mobilnym film można przenieść na duży ekran telewizora. W sposób bezprzewodowy najłatwiej tego dokonać dzięki technologii Wi-Fi Direct lub wykorzystując przystawkę telewizyjną, np. Google Chromecast. Posiadacze starszych modeli odbiorników telewizyjnych mogą nawiązać połączenie przewodowe – w tym celu najlepiej posłużyć się kablem HDMI lub przejściówką USB-HDMI. 

Czym różni się VOD od zwykłej telewizji internetowej? 

Telewizja internetowa nie zawsze pozwala oglądać filmy i seriale w dowolnie wybranym momencie. Można również korzystać z transmisji udostępnianych na żywo przez tradycyjne stacje telewizyjne, takie jak np. Polsat, Polsat News czy Polsat Sport. Musimy jednak dostosowywać się do ściśle wyznaczonej ramówki.

Podobnie jak w przypadku usługi „video na życzenie”, telewizja online działa w oparciu o wykorzystanie technologii strumieniowej. Niezbędne jest więc posiadanie urządzenia obsługującego sieć internetową. Aby oglądać materiały w wysokiej jakości, niezbędne będzie posiadanie stabilnego łącza o dużej prędkości. W przeciwnym razie obraz może się zacinać i nie być wystarczająco ostry. 

Upewnij się, czy platforma VOD działa w sposób legalny 

Aby mieć pewność, że zyskujemy dostęp do legalnej bazy materiałów video, warto wcześniej zweryfikować wiarygodność danego serwisu. Powinna być to znana i działająca od długiego czasu platforma, która cieszy się sporą renomą i pozytywnymi opiniami użytkowników. Kryteria te spełnia m.in. serwis IPLA, którego właścicielem jest Cyfrowy Polsat. 

Niestety w sieci można trafić również na strony, które działają w sposób nielegalny. W takim przypadku nie powinniśmy liczyć na to, że otrzymamy dostęp do filmu w wysokiej jakości obrazu i dźwięku. Możemy również narazić się na problemy z prawem, a także paść ofiarą działań cyberprzestępców. Często nakłaniają oni użytkowników do pobrania szkodliwego oprogramowania lub podania poufnych danych osobowych. Mogą w ten sposób przejąć dostęp do konta bankowego i ukraść nasze pieniądze.

Często internetowi przestępcy skłaniają także do wysłania SMS-a, przekonując, że w wiadomości zwrotnej otrzymamy kod dostępu do filmu. W rzeczywistości jednak prowadzi to do uruchomienia płatnej subskrypcji, co naraża użytkownika na spore koszty. Dlatego unikajmy platform, których wiarygodności nie jesteśmy pewni.