Uncategorized

Filmy Marvela to zbiór opowiadań o superbohaterach, osadzony w naszym świecie, który stał się przebojową serią, generującą rekordowe zyski. Obecnie, niemal w każdym miejscu na ziemi jest to znana i lubiana marka.

Filmy Marvela wywodzą się wprost od swoich komiksowych protoplastów z serii Marvel Comics.

Marvel comics to amerykańskie wydawnictwo, które swoje początki ma już w roku 1939. Seria obrazkowych opowiadań o herosach, walczących o wolność i sprawiedliwość na Ziemi z czasem przeistoczyła się, z małego wydawnictwa w potężną ikonę popkultury, która zdominowała amerykański sektor rozrywkowy. Z czasem dotarła też do europejskiej, australijskiej i azjatyckiej świadomości, stając się międzynarodowym imperium wydawniczym. Historie Hulka, Kapitana Ameryki, Spider-mana czy też Iron Mana śledziły rzesze ludzi po wszystkich stronach oceanów.

Marvel buduje swoją markę w kinematografii.

Z czasem strony komiksowe stały się zbyt małe dla marvelowskich bohaterów. Postacie z impetem weszły do świadomości społeczeństwa, a ich twarze widniały na koszulkach, czapkach, kubkach czy też bieliźnie. Naturalnym, kolejnym krokiem dla grupy stały się produkcje filmowe. Zaczęto od niskobudżetowych seriali, jak choćby te opowiadające o Hulku, powoli wchodząc, a z czasem nawet rozpychając się łokciami, do pierwszej ligi światowego kina. Filmy marvela wykonały pierwszy krok by na stałe wpisać się do kanonów filmu – debiutem kinowym i pierwszym znaczącym sukcesem był Iron Man. Potem historia podbicia kinowych ekranów toczyła się już szybciej. Iron Man, Hulk, Thor, Kapitan Ameryka rozpoczęły budowę niesamowitego uniwersum, pełnego zła i przemocy, ale jednak historie zawsze dawały nadzieję i kończyły się triumfem dobra. Z czasem pojedyncze filmy marvela stały się zbyt małe dla, już na tamten czas, filmowego krezusa. Powstały pierwsze crossovery(tytuł przewodni – Avengers), czyli mini serie łączące kilku superbohaterów w jedną opowieść. Dziś Avengers to rekordowe widowiska i wspaniałe historie o bohaterstwie i poświęceniu, które stanowią już osobną ligę w przemyśle kinematograficznym.