VIDEO

Jeśli należysz do widzów, którzy szukają niestandardowych gatunków filmowych, polski film “Wilkołak” powinien znaleźć się na Twojej liście obrazów do obejrzenia. Połączenie horroru i dramatu psychologicznego osadzone w czasach tuż po II wojnie światowej jest dużym zaskoczeniem dla widza. Produkcja ta z pewnością daje do myślenia i jest w pewnym sensie wymagająca pod względem odbioru, ale nie ma wątpliwości co do tego, że po prostu warto ją zobaczyć. A jest to naprawdę proste, gdyż film ten jest już dostępny w sieci i to zupełnie legalnie za pośrednictwem telewizji internetowej.

Baśniowa historia w czasach powojennych

Jest lato 1945 roku, gdy ósemka dzieci cudem ocalałych i wyzwolonych z niemieckiego obozu koncentracyjnego Gross-Rosen trafia do prowizorycznego sierocińca. Usytuowany w lesie, opuszczony pałac ma stać się dla nich nowym, bezpiecznym domem. Dziećmi opiekuje się Jadwiga oraz młodziutka Hanka, która również znalazła się w grupie osób wyzwolonych z obozu. Choć warunki są trudne i brakuje wystarczającej ilości jedzenia, mieszkańcy pałacu czują się w nim jednak bezpiecznie, gdyż nikt nie mierzy do nich z broni. Powoli starają się wyleczyć z obozowych traum, ale niestety los nie jest dla nich łaskawy i wkrótce muszą się zmierzyć z kolejnym zagrożeniem.

W lasach, w których znajduje się sierociniec zaczynają grasować wygłodniałe wilczury. Zwierzęta wypuszczone przed wyzwoleniem obozu przez esesmanów są wyszkolone do tropienia i atakowania uciekających więźniów. Dlatego też stanowią dla mieszkańców pałacu szczególnie duże zagrożenie. Rozpoczyna się wojna nerwów, a w dzieciach budzi się po raz kolejny instynkt przetrwania, który pozwolił im przeżyć obóz zagłady. Kto wygra w tym niecodziennym starciu pomiędzy zdziczałymi zwierzętami, a dziećmi zdeterminowanymi do tego, by przeżyć?

“Wilkołak” dostępny w telewizji internetowej

Reżyserem i autorem scenariusza do filmu “Wilkołak” jest Adrian Panek. Niezwykle utalentowany polski twórca mierzy się z bardzo specyficznym gatunkiem filmowym i co najważniejsze wychodzi mu to całkiem dobrze. Dzięki fantastycznym metaforom i odniesieniom do literatury obraz staje się mniej jednoznaczny i daje widzom spore pole do tworzenia własnej wizji na temat tego, co dzieje się na ekranie i kim lub czym jest tytułowy wilkołak. Jak na dobry horror przystało film jest też pełen tak zwanych jump-scarów, które sprawią, że każdy miłośnik tego gatunku będzie usatysfakcjonowany po seansie.

Warto też podkreślić wartość samych zdjęć, za które odpowiadał Dominik Danilczyk. Kamera nadąża za szybką akcją i doskonale oddaje atmosferę i emocje towarzyszące każdej ze scen. Fantastycznie wypada też dziecięca obsada filmu, doskonale portretując główne postaci obrazu. Opiekunki sierocińca grają zawsze genialna Danuta Stenka oraz Sonia Mietielica, która dała prawdziwy popis swojego talentu aktorskiego. Zdecydowanie należy więc zwrócić uwagę na ten film i przy następnej okazji wybrać go z listy produkcji dostępnych w telewizji internetowej.